Zapobieganie odleżynom - pielęgnacja skóry
Opublikowano:
Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn - pielęgnacja skóry
- Jeśli to możliwe, unikaj układania pacjenta na częściach ciała zaczerwienionych po poprzednim ucisku, gdyż tkanka nie zregenerowała się i musi odpocząć, zanim ponownie zostanie obciążona.
- Do pielęgnacji używaj mydeł o kwaśnym pH, zbliżonym do naturalnego pH skóry i wody o temperaturze 36-37ºC.
- Osuszaj skórę ruchem dotykowym. Po wykonanej toalecie skórę/ciało oklepuj suchą dłonią.
- Do nawilżania suchej skóry stosuj środki zmiękczające skórę, aby zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia (np. z zawartością mocznika). Sucha skóra jest istotnym czynnikiem ryzyka przyczyniającym się do powstawania odleżyn.
- Należy wykluczyć masaż zaczerwienionych okolic, jako formę profi laktyki odleżyn. Masaż jest przeciwwskazany w przypadku ostrego stanu zapalnego, gdy naczynia krwionośne mogą być uszkodzone, lub w przypadku delikatnej skóry.
- Nie wolno energicznie pocierać skóry zagrożonej odleżynami. Tarcie skóry jest nie tylko bolesne, ale może także spowodować lekkie uszkodzenie tkanki lub wywołać stan zapalny, szczególnie u słabych starszych osób.
- Używaj bielizny bawełnianej lub z włókien naturalnych, dopasowanej do sylwetki pacjenta oraz bawełnianej pościeli. Prześcieradło musi być zawsze dobrze napięte (najlepsze są prześcieradła na gumkę).
- W przypadku osób, które nie kontrolują oddawania moczu i/lub stolca konieczne jest stosowanie jednorazowych pieluch i pieluchomajtek, których rozmiar i rodzaj jest dobrado ciała i potrzeb pacjenta.
- Jeśli u osoby z nietrzymaniem stolca wystąpi biegunka, zalecane jest stosowanie zamkniętych systemów do kontrolowanej zbiórki stolca np. Flexi Seal®. Korzyści z zastosowania tego systemu to:
- ochrona skóry przed podrażnieniem wydalinami i dokładna kontrola ilości utraconych płynów (możliwy dokładny bilans płynów).
- jeśli występują odleżyny, nie dochodzi do kontaktu z wydalinami, zanieczyszczenia i zakażenia ich bakteriami kałowymi.
Należy stosować opatrunki barierowe, chroniące skórę przed nadmiernym zawilgoceniem i tarciem o podłoże, aby zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia. Wilgoć i temperatura zmieniają mechaniczne właściwości warstwy rogowej.
PAMIĘTAJ!
-
Nigdy nie wycieraj skóry przez pocieranie!
-
Nigdy nie pocieraj energicznie skóry zagrożonej odleżynami!
-
Nie masuj zaczerwienionych miejsc!
na podstawie: European Pressure Ulcer Advisory Panel and National Pressure Ulcer Advisory Panel. Prevention and treatment of pressure ulcers: quick reference guide. Washington DC: National Pressure Ulcer Advisory Panel; 2009
Czytaj także:
Jak zapobiegać odleżynom - zmiana pozycji
Zmianę pozycji ciała należy stosować u wszystkich pacjentów ze stwierdzonym ryzykiem
powstania odleżyn. Silny krótkotrwały ucisk i słaby długotrwały ucisk w miejscach nad
występami kostnymi są tak samo szkodliwe. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia odleżyn,
należy ograniczyć czas i siłę nacisku działającego na te obszary.
więcej